Ekonomi

Booking Holdings hisseleri, tahminleri aşan ilk çeyrek mali sonuçlarının ardından yükseldi

Booking Holdings (BKNG), şirketin 2024 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin mali performansını açıklamasının ardından Perşembe günü normal piyasa saatlerini takip eden işlem döneminde hisselerinin değerinde %9’un üzerinde önemli bir artış yaşadı.

Şirket hisse başına 20,39 dolar kâr açıkladı ve bu rakam finansal analistler tarafından yapılan ortalama 14,09 dolarlık tahmini büyük ölçüde aştı. Şirketin geliri 4,4 milyar dolara ulaşarak 4,25 milyar dolarlık ortalama beklentiyi aştı.

Şirketin düzeltilmiş faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kârı (FAVÖK) önemli bir artış göstererek 898 milyon $’a ulaştı; bu rakam bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla %53’lük bir artış anlamına geliyor.

Ticari faaliyetler alanında, rezervasyon yapılan seyahat hizmetlerinin toplam değeri 43,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiş olup, bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %10’luk bir büyümeyi temsil etmektedir.

Ayrıca, bu çeyrekte rezerve edilen otel odası geceleme sayısı bir önceki yıla göre %9’luk bir artış göstererek seyahat sektöründe güçlü bir talep olduğunu ortaya koymuştur.

Booking Holdings İcra Kurulu Başkanı Glenn Fogel, “2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz; ilk çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla otel odası gecelemesinde %9, gelirde %17 ve işletme gelirinde %76 oranında büyüme kaydederek ilk tahminlerimizi aştık” dedi.

“Müşterilerimiz için planlama, rezervasyon ve seyahat deneyimini geliştirmeye devam ettikçe, Booking.com’da doğrudan rezervasyonların oranının artması, daha sık rezervasyon yapılması ve daha fazla sayıda müşterimizin Genius sadakat programının üst kademelerine yükselmesi gibi olumlu sonuçlara tanık oluyoruz.”

Booking Holdings ayrıca, 7 Haziran 2024 tarihi mesai bitiminde şirket kayıtlarında yer alan hissedarlara 28 Haziran 2024 tarihinde dağıtılması planlanan her bir hisse için 8.75 $ nakit temettü beyan etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

haberbasciftlik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu